1b45df64-d4e9-4da2-b92a-d906062294b8

آموزش رایگان صفر تا صد میکس و مسترینگ

آموزش رایگان میکس و مسترینگ

توجه داشته باشید که در این دسته بندی مقالات زیادی برای آموزش میکس و مسترینگ وجود دارد که میتوانید به راحتی به صورت رایگان از آن ها استفاده کنید، این آموزش ها برای نرم افزار هایی همچون اف ال استودیو، لاجیک پرو و ….. ساخته شده است. توجه داشته باشید که در این دسته بندی نکات بسیار کلیدی در محتوا ها گفته شده که میتواند در مسیر انجام میکس و مسترینگ به شما کمک کند، لازم به ذکر است بدانید که محتواهای آموزشی موجود در این دسته بندی بسیار کاربردی بوده و با مشاهده و توجه کافی به نکات آموزشی میتوانید به راحتی به میکس و مسترینگ بپردازید.

شما آهنگ های زیادی نوشته اید. شما الهام گرفته اید و می خواهید موسیقی خود را بسازید و تولید کنید. پس از کجا شروع میکنی؟ به هر حال، تولید صدا یک فرآیند پیچیده است. تعداد بی‌شماری از گام‌های کوچک درگیر است که می‌تواند برای افراد ناآشنا ترسناک به نظر برسد. گفته می شود، می توان آن را به سه فاز اصلی تقسیم کرد: ردیابی، میکس و مسترینگ.

ترکینگ (اصطلاح فنی برای ضبط) شامل ضبط صدا در DAW شما است.

میکس شامل تنظیم و ترکیب تک آهنگ ها در قالب استریو یا چند کانالی است که به آن میکس نیز گفته می شود.

مسترینگ شامل پردازش میکس شما به شکل نهایی آن است تا برای توزیع آماده شود، که ممکن است شامل انتقال و توالی آهنگ ها باشد.

ترکینگ بسیار ساده است، اما مرز بین میکس و مسترینگ اغلب تار می شود. در این مقاله، ما قصد داریم این خط را روشن کنیم.

میکس و مسترینگ چیست؟

میکس شامل تنظیم و ترکیب تک آهنگ ها در قالب استریو یا چند کاناله است که به آن میکس نیز گفته می شود. مسترینگ شامل پردازش ترکیب شما به شکل نهایی آن است تا برای توزیع آماده شود، که ممکن است شامل انتقال و توالی آهنگ ها باشد.

کدام اپلیکیشن برای میکس و مسترینگ  با گوشی بهتر است؟

RD4 Groovebox by mikrosonic. …

G-Stomper Studio by Planet-H. …

GarageBand. …

Music Memos. …

Take Creative Vocal Recorder by Propellerhead. …

SunVox Modular Music Studio. …

NanoStudio by Blip Interactive.

میکس چیست؟

پس از اتمام ضبط آهنگ های فردی خود، پروژه شما آماده میکس است. در حالی که گردش کار هر مهندس میکس متفاوت است، اولین قدم هوشمندانه این است که آهنگ های خود را سازماندهی کنید. با دادن یک نام آموزنده برای هر آهنگ شروع کنید. “Ld Vox” بسیار بیشتر از چیزی مانند “audio_track_14.wav” منطقی است. پلاگین های Gain را در هر آهنگ نصب کنید تا مطمئن شوید که آنها خیلی بلند، خیلی نرم و تقریباً یکسان نیستند. از فیدرهای DAW خود برای تقریباً سطوح تقریبی هر آهنگ استفاده کنید. سپس، هر آهنگ را حرکت دهید تا یک صحنه صوتی متعادل ایجاد کنید، در حالی که به هر عنصر مکان مکانی خاص خود را بدهید. انجام شده؟ تبریک می گویم! شما اکنون چیزی را ایجاد کرده اید که به عنوان یک ترکیب خشن شناخته می شود.

در مرحله بعد، فیلترهای Highpass، فیلترهای Low Pass و EQ را روی مسیرها اعمال کنید تا فضایی برای هر عنصر ایجاد شود و ترکیبی متعادل ایجاد شود. این بازی سونیک تتریس تضمین می‌کند که هر آهنگ می‌تواند شنیده شود و هنگام پخش آهنگ‌ها با هم، انرژی توزیع مناسبی در طیف صوتی وجود دارد. کمپرسورها برای دستکاری و کنترل محدوده دینامیکی هر مسیر استفاده می شوند. EQ و فشرده‌سازی اضافی، و همچنین Reverb، Delay، Modulation، Saturation و سایر جلوه‌های خلاقانه نیز برای هر آهنگ اعمال می‌شوند (و همچنین می‌توانند بسته به سلیقه و ترجیحات شما برای کل ترکیب اعمال شوند).

در طول فرآیند اختلاط، زمانی که می‌خواهید تنظیمات شما در زمان پخش به‌درستی انجام شود، ویرایش می‌کنید، آهنگ و زمان را تنظیم می‌کنید، محو‌شده‌ها را دستکاری می‌کنید، سطوح آهنگ را تغییر می‌دهید و اتوماسیون را اعمال می‌کنید. مهم است که میکس شما در طیف گسترده ای از سیستم های پخش به همان اندازه عالی باشد، در غیر این صورت در استودیوی شما مانند طلایی خواهد بود اما در هر جای دیگر مانند میخ های روی تخته سیاه به نظر می رسد. به همین دلیل مهم است که میکس خود را روی هدفون، هدفون، و بلندگوهای جایگزین تست کنید (ماشین شما برای این کار عالی است).

 

مسترینگ چیست؟

وقتی میکس شما به پایان رسید، زمان تغییر دنده ها به مسترینگ فرا می رسد – فرآیند نهایی که موسیقی شما قبل از توزیع طی می کند. هدف اصلی آن این است که ترکیب شما را به بهترین ارائه خود برگرداند و آن را برای توزیع بر روی سی دی، وینیل یا اینترنت آماده کند. در طول مسترینگ، از EQهای فاز خطی، کمپرسورها، محدودکننده‌های دیوار آجری و افکت‌های تقویت‌کننده صدا مانند اکولایزرهای کاراکتر، پهن‌کننده‌های استریو و اشباع نوار استفاده می‌کنید تا صدایی رادیویی به ترکیب خود بدهید. اندازه گیری کافی نیز حیاتی است. تسلط همه چیز در مورد ظرافت است. اگر میکس شما باید به شدت تغییر کند تا درست به نظر برسد، احتمالا باید به مرحله میکس برگردید و بفهمید که چه چیزی اشتباه بوده است. مسترینگ نباید در مورد رفع یک ترکیب بد باشد – بلکه باید یک ترکیب خوب را تقویت کند!

بسیاری از مهندسان دوست دارند در حین میکس افکت های مسترینگ یا پردازش را روی گذرگاه 2 خود قرار دهند. این یک راه مشروع برای کار است، اما تسلط بر آن نیست. مسترینگ فرآیندی مجزا با هدف نهایی کاملاً متفاوت از میکس است. هنگامی که از پردازش 2-باسه هنگام مخلوط کردن استفاده می کنید، این یک فرآیند جداگانه نیست. بلکه به سادگی با پلاگین های اضافی در 2 باس شما ترکیب می شود.

جدا از ارائه شیرین سازی صوتی، مسترینگ مرحله ای است که آلبوم مونتاژ می شود – قرار دادن آهنگ ها به ترتیب دلخواه. برای رسیدن به یک جریان منسجم، حجم هر آهنگ را تنظیم کنید. فاصله و محو شدن را به ابتدا و انتهای آهنگ ها اضافه کنید – دو ثانیه استاندارد است (اما اجباری نیست). در نهایت، نام آهنگ ها را برچسب بزنید، کدهای UPC/EAN، متن CD و ISRC را اضافه کنید.

ما معمولاً توصیه می کنیم قبل از شروع فرآیند مسترینگ – تا زمانی که ممکن است – پس از اتمام میکس مدتی صبر کنید. این به شما کمک می کند تا دیدگاه و عینیتی را که بدون شک در زمانی که بر ترکیب خود برده اید از دست داده اید، دوباره به دست آورید. اینکه شخص دیگری تسلط بر ترکیب شما داشته باشد، ایده بهتری است. حتی اگر فردی که بر ترکیب شما مسلط است در همان سطح مهارت شما باشد، داشتن آن دسته دوم گوش بسیار ارزشمند است. با این اوصاف، ما هرگز به شما نمی گوییم که بر موسیقی خود مسلط نباشید!

خدمات میکس و مسترینگ چیست؟

میکس شامل تنظیم و ترکیب تک آهنگ ها در قالب استریو یا چند کانالی است که به آن میکس نیز گفته می شود. مسترینگ شامل پردازش میکس شما به شکل نهایی آن است تا برای توزیع آماده شود، که ممکن است شامل انتقال و توالی آهنگ ها باشد.

تفاوت بین میکس و مسترینگ

اختلاط باعث ایجاد تعادل بین عناصر فردی می شود. آنها را به یک کل منسجم تبدیل می کند. مسترینگ آن کل را می گیرد و به آن جلا دادن نهایی می دهد. در نتیجه، می‌توانید یک میکس را بدون مسترینگ ایجاد کنید، اما نمی‌توانید بدون اینکه ابتدا آن را میکس کنید، یک میکس را مسلط کنید.

میکس به شما امکان می دهد به هر ساز در یک آهنگ دسترسی داشته باشید. نیاز به آواز اصلی بیشتری دارید؟ مشکلی نیست در حین مسترینگ، فقط به میکس نهایی دسترسی دارید. این تغییر تعادل بین عناصر فردی را بسیار دشوارتر می کند.

در هر دو مرحله میکس و مسترینگ، شما در تلاش برای رسیدن به تعادل هستید. تفاوت این است که در حین اختلاط، سازهای فردی را متعادل می کنید. در طول مسترینگ، آهنگ‌های کامل و محتوای طیفی را متعادل می‌کنید. به زبان ساده، میکس باعث می شود که سازها با هم صدای خوبی داشته باشند. مسترینگ باعث می شود آهنگ ها با هم خوب به نظر برسند.

جلسات میکس می تواند بسیار زیاد باشد. یک تنظیم ساده راک یا پاپ به راحتی می تواند شامل بیش از 32 آهنگ باشد، در حالی که پروژه های پیچیده می توانند صدها آهنگ داشته باشند. از طرف دیگر، جلسات مسترینگ معمولاً از یک فایل استریو یا چند آهنگی در هر آهنگ یا احتمالاً چندین پایه تشکیل می شود.

در حین میکس، تنظیمات زیادی را در هر آهنگ انجام می دهید – برخی کاملاً سنگین. به هر حال، ترفندهای شما فقط بر آن عنصر خاص تأثیر می گذارد. مسترینگ کاملاً برعکس است – از ضربات گسترده ظریفی استفاده می کند که کل آهنگ را تحت تأثیر قرار می دهد.

فرآیند اختلاط در مورد تقویت بینش هنرمند، اطمینان از انتقال هدف عاطفی اصلی است. از طرف دیگر مسترینگ بر کیفیت صدا متمرکز است. این تضمین می کند که آهنگ به همان اندازه خوب (یا بهتر) از آهنگ های دیگر به نظر می رسد.

میکس و مسترینگ چقدر سخته؟

میکس و مسترینگ دشوار است زیرا ممکن است سال ها طول بکشد تا گوش های شما را برای شناسایی و تمرکز بر روی محدوده فرکانس خاص آموزش دهید. تشخیص اینکه چگونه یک مشکل را با فرکانس رفع کنیم و چه اقداماتی برای جلو بردن یا عقب راندن یک عنصر خاص از ترکیب خود باید انجام دهید، حتی بیشتر طول می کشد.

چگونه میکس و مسترینگ را یاد بگیرم؟

فضای گوش دادن خود را بهینه کنید

میکس خود را به پایان برسانید (به صدا مستر).

سطوح را بررسی کنید.

گزاف گویی به آهنگ استریو خود را.

استراحت کنید (حداقل یک روز).

یک پروژه جدید ایجاد کنید و مراجع خود را وارد کنید.

برای اولین بار گوش کنید (و یادداشت بردارید)

 

ثبت دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *