effective-eq-mastering

انواع کمپرسورها

?️ تیوب کمپرسورها

کمپرسورهای تیوب دار قدیمی ترین انواع کمپرسور هستند و همانطور که از نام آنها مشخص است، در مدار داخلی آنها یا Gain Stage آنها از تیوب استفاده شده.


به این کمپرسورها اصطلاحاً کمپرسورهای Vari- Mu یا Variable- Mu هم گفته می‌شود که نام تجاری مشهورترین و مورد استفاده ترین نوع این کمپرسورهاست که ساخت کمپانی Manley است و در پروسه تولید موفق ترین موسیقی های دنیا از آن استفاده شده.


به دلیل نوع کارکرد تیوب، آنها دارای مقداری رنگدهی هستند و بسیار نرم و غیر تهاجمی عمل می کنند و مانند کمپرسورهای FET و VCA سرعت بالایی در کمپرس کردن پیکها ندارند.

این کمپرسورها صدایی گرم و پرحجم تولید می‌کنند و شاید بتوان گفت که هیچ کمپرسوری نمی تواند مانند آنها در به هم چسباندن و یک دست کردن صداهایی که از آن عبور می کنند عمل کند.


در این کمپرسورها مانند کمپرسورهای Opto ، نسبت کمپرس یا Ratio خطی نیست و آنها اصطلاحا بصورت Soft Knee عمل کمپرس را انجام میدهند و با شدیدتر شدن صدای ورودی مقدار کمپرس کردن آنها بیشتر میشود.


این کمپرسورها برای چه موارد استفاده مناسب هستند؟

✔ باتوجه به خصوصیاتی که در بالا ذکر شد بیشترین کاربرد این کمپرسورها در پروسه مسترینگ یا کمپرس کردن گروهی یا باس کامپرشن در میکس است.


شاید بتوان گفت هیچ کمپرسوری در پروسه میکس یا مسترینگ نمی تواند مانند این کمپرسورها به صدا گرما و حجم بدهد و صداها را یکدست کند.


✔ عبور دادن صداها از این کمپرسور، حتی بدون کمپرس کردن صدا باعث یکنواخت تر و یکدست تر شدن صدا میشود.
✔ برای صداهایی که احتیاج به مقداری حجم و رنگدهی دارند مانند صدای گیتاری که در ضبط صدایش کم حجم و نازک شده است مناسب هستند.


این کمپرسورها برای چه مواردی مناسب نیستند؟


❌ همانطور که گفته شد تیوب کمپرسورها بسیار غیر تهاجمی و نرم کار می کنند در نتیجه برای پانچی کردن صداهایی مثل کیک مناسب نیستند.
❌ برای کنترل پیک های بلند و قوی کارآیی ندارند پس برای کم‌کردن داینامیک رنج لاینهای با اختلاف داینامیکی زیاد هم مناسب نیستند.


منبع اشکان نوایی
http://T.me/AshkanNavaei

ثبت دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *