VST چیست

VST چیست و چه کاربردی دارد؟

VST چیست و چه کاربردی دارد؟

اخیراً جلوه‌های صوتی، پردازش و ابزار مجازی پیاده‌سازی شده در نرم‌افزار و کار در زمان واقعی بسیار محبوب شده‌اند. آنها می توانند هم برنامه های مستقل باشند و هم پلاگین هایی که برای استفاده از سایر برنامه ها – برنامه های میزبان طراحی شده اند.  در این مطلب قصد معرفی vst را داریم که اصلا vst چیست ؟ و همچنین کمی درباره پلاگین های آن صحبت خواهیم کرد.

به طور کلی، پلاگین ها چیزی وابسته هستند، نوعی پلاگین “ضمیمه” به یک برنامه یا دستگاه، که به لطف آن این برنامه یا دستگاه ویژگی های جدیدی دریافت می کند. برنامه میزبان برنامه ای است که به شما امکان می دهد پلاگین ها را به خودش متصل کنید. تعامل میزبان با افزونه توسط Application Programming Interface (API) تنظیم می شود.

 در حال حاضر، VST و DX را می توان محبوب ترین APIهای “موسیقی” در پلتفرم رایانه شخصی در نظر گرفت. DX یک فناوری است که به برنامه های میزبان اجازه می دهد تا از طریق رابط برنامه کاربردی Microsoft DirectX با افکت ها و ابزارهای مجازی (سینتی سایزر، سمپلر، افکت های کنترل شده با MIDI و غیره) تعامل داشته باشند.

پس از نصب پلاگین‌های DX در سیستم، از هر برنامه‌ای که امکان استفاده از این فناوری را فراهم می‌کند، در دسترس قرار می‌گیرند. افزونه های VST به همان اندازه رایج هستند. VST – فناوری استودیو مجازی – API توسط Steinberg. فناوری استودیو مجازی در ابتدا برای استفاده در محصولات نرم افزاری Steinberg (به ویژه Cubase VST) توسعه داده شد.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

 بنابراین، هیچ چیز شگفت انگیزی در این واقعیت وجود ندارد که Cubase SX نیز بر روی کار با پلاگین های VST متمرکز شده است. به طور کلی، با پشتیبانی از پلاگین های استانداردهای مختلف در Cubase SX، موارد زیر به شرح زیر است:

پلاگین های VST به طور کامل پشتیبانی می شوند (هم افکت ها و هم ابزار – VST1). پلاگین‌های DX با محدودیت‌هایی پشتیبانی می‌شوند: Cubase SX بین افزونه‌های افکت DX و افزونه‌های ابزار DXi تمایز قائل نمی‌شود، بنابراین نمی‌توانیم از DXi از Cubase SX استفاده کنیم. اتوماسیون پارامترهای پلاگین DX پشتیبانی نمی شود.

همه پلاگین های Steinberg از استاندارد VST پشتیبانی می کنند. قوی ترین پلاگین های شخص ثالث از نظر ویژگی ها و کیفیت صدا (و در نتیجه محبوب ترین ها) از استانداردهای DX و VST پشتیبانی می کنند. بنابراین در آینده فقط در مورد استفاده از افزونه های VST صحبت خواهیم کرد. نصب پلاگین های وی اس تی همراه با کیوبیس اس ایکس در حین نصب خود کیوبیس اس ایکس انجام می شود و نیازی به هیچ تلاشی برای در دسترس قرار دادن این افزونه ها بعداً ندارید.

 اگر قصد نصب افزونه‌های اضافی را دارید، باید بدانید که برای Cubase SX مهم است که ماژول‌های نرم‌افزار پلاگین در یک پوشه خاص قرار گیرند. پیش فرض C:/PROGRAM FILES/STEINBERG/CUBASE SX/VSTPLUGINS است. در صورت لزوم، می‌توانید پوشه دیگری را که برای ذخیره افزونه‌ها استفاده می‌شود، مشخص کنید و به Cubase SX دستور دهید تا اطلاعات افزونه را به‌روزرسانی کند.

واقعیت این است که در تنظیمات هر برنامه میزبان مسیری به پوشه با افزونه های VST وجود دارد. این مسیر پیش فرض برای برنامه های مختلف متفاوت است. و اگر می خواهید از پلاگین های مشابه VST از برنامه های مختلف استفاده کنید، باید در تنظیمات هر یک از آنها یک پوشه مشخص شود.

VST چیست

VST Instruments (VSTi) اساساً پلاگین های کنترل شده MIDI هستند. برای استفاده از هر ابزار مجازی در Cubase SX، باید حداقل تعداد اقدامات را انجام دهید: پلاگین VSTi را به پروژه متصل کنید و پورت MIDI مجازی این ابزار را به عنوان پورت خروجی در یکی از تراک های MIDI انتخاب کنید.

ابزارهای VST چیست و چرا به آنها نیاز است؟

اخیراً جلوه‌های صوتی، پردازش و ابزار مجازی پیاده‌سازی شده در نرم‌افزار و کار در زمان واقعی بسیار محبوب شده‌اند. آنها می توانند هم برنامه های مستقل باشند و هم پلاگین هایی که برای استفاده از سایر برنامه ها – برنامه های میزبان طراحی شده اند.

به طور کلی، پلاگین ها چیزی وابسته هستند، نوعی پلاگین “ضمیمه” به یک برنامه یا دستگاه، که به لطف آن این برنامه یا دستگاه ویژگی های جدیدی دریافت می کند. برنامه میزبان برنامه ای است که به شما امکان می دهد پلاگین ها را به خودش متصل کنید. تعامل میزبان با افزونه توسط Application Programming Interface (API) تنظیم می شود.

در حال حاضر، VST و DX را می توان محبوب ترین APIهای “موسیقی” در پلتفرم رایانه شخصی در نظر گرفت. DX یک فناوری است که به برنامه های میزبان اجازه می دهد تا از طریق رابط برنامه نویسی برنامه Microsoft DirectX با جلوه ها و ابزارهای مجازی (سینتی سایزر، سمپلر، افکت های کنترل شده با MIDI و غیره) تعامل داشته باشند. هنگامی که پلاگین های DX در سیستم نصب می شوند، از هر برنامه ای که اجازه استفاده از این فناوری را می دهد در دسترس قرار می گیرند.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

افزونه های VST به همان اندازه رایج هستند. VST – فناوری استودیو مجازی – API توسط Steinberg. فناوری استودیو مجازی در ابتدا برای استفاده در محصولات نرم افزاری Steinberg (به ویژه Cubase VST) توسعه داده شد. بنابراین، هیچ چیز شگفت انگیزی در این واقعیت وجود ندارد که Cubase SX نیز بر روی کار با پلاگین های VST متمرکز شده است. به طور کلی، با پشتیبانی از پلاگین های استانداردهای مختلف در Cubase SX، موارد زیر به شرح زیر است:

پلاگین های VST به طور کامل پشتیبانی می شوند (هم افکت ها و هم ابزار – VST1). پلاگین‌های DX با محدودیت‌هایی پشتیبانی می‌شوند: Cubase SX بین افزونه‌های افکت DX و افزونه‌های ابزار DXi تمایز قائل نمی‌شود، بنابراین نمی‌توانیم از DXi از Cubase SX استفاده کنیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره VST اینجا کلیک کنید.

 اتوماسیون پارامترهای پلاگین DX پشتیبانی نمی شود. همه پلاگین های Steinberg از استاندارد VST پشتیبانی می کنند. قوی ترین پلاگین های شخص ثالث از نظر ویژگی ها و کیفیت صدا (و در نتیجه محبوب ترین ها) از استانداردهای DX و VST پشتیبانی می کنند. بنابراین در آینده فقط در مورد استفاده از افزونه های VST صحبت خواهیم کرد.

نصب پلاگین های وی اس تی همراه کیوبیس اس ایکس در حین نصب خود کیوبیس اس ایکس انجام می شود و نیازی به تلاش برای در دسترس قرار دادن این افزونه ها بعدا ندارید. اگر قصد نصب افزونه‌های اضافی را دارید، باید بدانید که برای Cubase SX مهم است که ماژول‌های نرم‌افزار پلاگین در یک پوشه خاص قرار گیرند.

 پیش فرض C:/PROGRAM FILES/STEINBERG/CUBASE SX/VSTPLUGINS است. در صورت لزوم، می‌توانید پوشه دیگری را که برای ذخیره افزونه‌ها استفاده می‌شود، مشخص کنید و به Cubase SX دستور دهید تا اطلاعات افزونه را به‌روزرسانی کند. واقعیت این است که در تنظیمات هر برنامه میزبان مسیری به پوشه با افزونه های VST وجود دارد. این مسیر پیش فرض برای برنامه های مختلف متفاوت است. و اگر می خواهید از پلاگین های مشابه VST از برنامه های مختلف استفاده کنید، باید در تنظیمات هر یک از آنها یک پوشه مشخص شود.

 VST Instruments (VSTi) اساساً پلاگین های کنترل شده MIDI هستند. برای استفاده از هر ابزار مجازی در Cubase SX، باید حداقل تعداد اقدامات را انجام دهید: پلاگین VSTi را به پروژه متصل کنید و پورت MIDI مجازی این ابزار را به عنوان پورت خروجی یکی از تراک های MIDI انتخاب کنید.

هر ابزار VST ویژگی های خاص خود را دارد. اکثر سازها منحصر به فرد هستند: آنها از انواع مختلف سنتز صدا استفاده می کنند، آنها در معماری و روش های پردازش صدای تولید شده متفاوت هستند. بسیاری از آنها مجموعه ای از کنترلرهای MIDI خود را دارند که معمولاً ناسازگار هستند. با این حال، لیستی از این کنترلرها، بانک ها و وصله ها را می توان به برنامه میزبان منتقل کرد. در این حالت، شما کنترلر مورد نیاز را نه با شماره، بلکه با نام آن خطاب می کنید.

VST چیست

 انتخاب و تنظیم تایمبر در پنجره خود ابزار VST راحت تر است. تمام تنظیمات ابزار VST انجام شده در این پنجره مستقیماً در پروژه ذخیره می شوند. ابزارهای VST چندتیمبرال را می توان بر روی چندین کانال MIDI از چندین آهنگ MIDI کنترل کرد. برای به حداقل رساندن تاخیر بین رسیدن یک فرمان MIDI به یک ساز VST و اجرای آن در صدا، یک پردازنده به اندازه کافی قدرتمند و یک کارت صدا با درایورهای ASIO مورد نیاز است.

با این حال، اگر قرار نیست ساز VST را از روی صفحه کلید بنوازید، این تاخیر اهمیتی ندارد. در یک آهنگ MIDI که یک ابزار VST را کنترل می کند، با یادداشت برداری یا زدن کلید، قسمت مربوط به آن ساز را مرتب می کنید. شما می توانید بخشی را از صفحه کلید MIDI به آهنگ دیگری که توسط یک سینت سایزر سخت افزاری صدا می شود ضبط کنید و سپس آن را به آهنگی که یک ابزار VST را کنترل می کند منتقل کنید.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

 هنگام اجرای یک پروژه، برنامه میزبان این واقعیت را در نظر می گیرد که سازهای VST با تاخیر پاسخ می دهند و دستورات MIDI را کمی زودتر از سایر سازهای MIDI برای آنها ارسال می کند. در نتیجه، سازهای VST با کل آهنگ همگام خواهند شد. در مورد کیفیت ذهنی صدای تولید شده توسط سینتی سایزرهای مجازی (و به ویژه ابزارهای VST)، تنها به توسعه دهندگان بستگی دارد. سینت سایزرهای مجازی زیادی با قابلیت اسباب بازی وجود دارد. اما مواردی نیز وجود دارند که از نظر کیفیت صدا از نمونه های اولیه سخت افزاری خود کم ندارند و از نظر قابلیت ها و انعطاف پذیری در کنترل آنها را بسیار عقب می اندازند.

اگر با یک سینت سایزر سخت افزاری کار می کنید، برای اینکه قسمت MIDI این ساز را به یک آهنگ صوتی یا به یک فایل WAV “انتقال” کنید، باید ریمیکس داخلی انجام دهید: باید آهنگ های MIDI مربوط به این سینت سایزر را پخش کنید. و همزمان صدای سینت سایزر را روی آهنگ صوتی ضبط کنید. کیفیت ضبط در این مورد به خود سینت سایزر، کابل های اتصال و کیفیت ADC کارت صدا بستگی دارد.

 و همه سینتی سایزرهای سخت افزاری خروجی دیجیتال ندارند. چیز دیگر ابزارهای مجازی است. شما می توانید فرمت داده های صوتی یک پروژه Cubase SX را خودتان تعریف کنید. بر این اساس، تمام ابزارهای مجازی در قالب مشخص شده کار خواهند کرد. با این حال، هیچ چیز مانع از استفاده شما از 24 بیت برای نمایش سیگنال صوتی نمی شود.

 و بدون سر و صدا بنابراین، می‌توانید از ابزارهای VST استفاده کنید و تنها با یک کامپیوتر با یک پردازنده نسبتاً قدرتمند و یک کارت صدا با حداقل ویژگی‌ها، به نتایج جدی دست پیدا کنید. هزینه چنین استودیوهای خانگی بسیار کمتر از استودیوهایی است که چندین سینت سایزر و سمپلر سخت افزاری دارند. تنها دو شرط لازم برای کارت صدا این است که باید تبدیل A/D با کیفیت برای ضبط آواز و سازهای زنده و تبدیل D/A با کیفیت بالا برای نظارت (شما باید نتایج اقدامات خود را بشنوید) ارائه دهد.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

فناوری استودیوی مجازی (VST) یک قالب افزونه بومی بلادرنگ است که توسط Propellerhead توسعه یافته و متعاقباً به Steinberg منتقل شد.

این یک استاندارد پلاگین باز است که توسط Steinberg توسعه یافته است که به شما امکان می دهد ابزارهای مجازی و پردازنده های افکت را در یک محیط واحد ادغام کنید.

VST چیست

در حال حاضر صدها پلاگین در این قالب وجود دارد که به یکی از رایج ترین فرمت های برنامه های صوتی تبدیل شده است. برنامه های کاربردی VST از چندین جهت با پلاگین های DirectX تفاوت دارند. به طور خاص، آنها برای Windows، Mac OS X و Linux وجود دارند. برای استفاده از مجموعه گسترده افزونه‌های با کیفیت بالا که در Windows، Mac OS X و Linux موجود است، به پشتیبانی VST نیاز است. علاوه بر این، بر خلاف نسخه های قبلی DirectX، پلاگین های VST دارای یک رابط اتوماسیون پیچیده هستند.

VST رایج ترین فرمت برای جلوه های صوتی و سینت سایزر است. تعداد کل پلاگین های VST توسعه یافته در جهان تقریبا غیرممکن است که شمارش شوند، تعداد آنها بسیار زیاد است.

در واقع، وقتی در مورد پلاگین های VST صحبت می شود، بیشتر به معنای جلوه های صوتی نرم افزاری است که در برنامه های صوتی مانند Cakewalk Sonar، Ableton Live، Renoise، Cubase، Nuendo، Sound Forge، ACID و غیره بارگذاری می شوند. همچنین یک تنوع از VST – VSTi وجود دارد. حرف “i” در مخفف کلمه “instrument” است. بنابراین، یک پلاگین VSTi یک افکت نیست، بلکه یک ابزار تولید صدا است – یک سینتی سایزر یا سمپلر نرم افزار.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

در حال حاضر تعداد زیادی سینت سایزر و پلاگین VST در دسترس هستند. مقاله ما را در مورد ویژگی های آنها بخوانید: ابزارهای VST چیست و چرا به آنها نیاز است

پلاگین های VST یک ویژگی رایج در دنیای موسیقی هستند و به بخشی از تولید موسیقی تبدیل شده اند. صرف نظر از اینکه در چه سطحی هستید، خواه حرفه ای یا آماتور، به احتمال زیاد در زمان کار بر روی موسیقی به پلاگین های VST اعتماد کرده اید. در طول سال‌ها، توسعه‌دهندگان متعددی پلاگین‌های خیره‌کننده با ویژگی‌هایی ایجاد کرده‌اند که به تسهیل فرآیند ساخت موسیقی کمک کرده‌اند.

در این مقاله درباره پلاگین های VST بیشتر می آموزیم و راه های مختلفی را بررسی می کنیم که می توانند به افزایش خلاقیت شما در هنگام ساخت موسیقی کمک کنند.

پلاگین های VST چیست؟

“VST” مخفف Virtual Studio Technology است و اساسا برای تقلید از تجهیزات سخت افزاری مختلف مورد استفاده در استودیوها ایجاد شده است. اصطلاح “پلاگین” به نرم افزاری اطلاق می شود که در یک برنامه دیگر کار می کند. همانطور که از نام آن پیداست، شما به معنای واقعی کلمه آن را به چیز دیگری «وصل» می‌کنید (ما برای آن جناس خود را بیرون از در نشان می‌دهیم).

در این مورد، پلاگین های VST در DAW (Digital Audio Workstation) مورد نظر شما عمل می کنند، چه Ableton، FL Studio، Logic و غیره.

پلاگین‌های VST فرآیند ایجاد موسیقی را بسیار ساده‌تر و در دسترس‌تر کرده‌اند. در گذشته شما به سخت افزار و تجهیزاتی نیاز داشتید که برای اکثر نوازندگان جدید به دلیل پیامدهای هزینه، عملاً غیر قابل دسترس باشد. دنده های آنالوگ به شما کمک زیادی می کند، اما VST ها مقرون به صرفه هستند.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

پلاگین های VST به عنوان ابزار (VSTi) و همچنین به عنوان افکت (VSTfx) ارائه می شوند.

VST چیست

چگونه پلاگین های VST می توانند خلاقیت شما را تقویت کنند؟

تنظیمات از پیش تعیین شده

برای توصیف از پیش تنظیم ها به ساده ترین روش، این صداهای داخلی هستند که توسط سازنده برنامه ریزی شده اند و به پارامترهای خاصی که توسط توسعه دهنده نیز تنظیم شده است، پایبند هستند. آنها کتابخانه های صوتی هستند که ویژگی های خاصی دارند.

تنظیمات از پیش تعیین شده بسیار مفید و مفید هستند زیرا نیازی به ایجاد صداهای خود از ابتدا نخواهید داشت. اکثر نوازندگان جدید با فرآیند طراحی صدا آشنا نیستند و در نهایت ناامید خواهند شد. همین امر برای بسیاری از نوازندگان باتجربه صادق است. با تکیه بر تنظیمات از پیش تعیین شده، مقدار زیادی از زمان و اضطراب ذهنی شما صرفه جویی می شود. زیبایی این است که اکثر پلاگین ها به شما اجازه می دهند تنظیمات از پیش تعیین شده خود را مطابق با نیازها و مشخصات دقیق خود تغییر دهید، اگرچه این ممکن است کمی تمرین داشته باشد. همچنین می‌توانید از ابتدا تنظیمات پیش‌تنظیم خود را ایجاد کنید، زیرا اکثر افزونه‌های VSTi حاوی بانک «خالی» برای این عملکرد هستند.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

دسترسی

همه نمی توانند یک پیانوی جدید رودز یا یک ارگ قدیمی بخرند. در این موارد، VST ها به شما این امکان را می دهند که بدون نیاز به خرید فیزیکی این سازها، صدای یکسانی داشته باشید. اکثر VST ها با صدای سازهای مختلف بارگذاری می شوند و حتی می توانید سازهای خاصی را با کتابخانه های صوتی دقیق تر دانلود و نصب کنید.

به لطف VST ها، اکنون می توانید صدای یک ارگ دوار یا یک پیانوی رودز را شبیه سازی کنید که در غیر این صورت اگر بخواهید تجهیزات سخت افزاری را خریداری کنید، شما را با یک پنی بسیار عقب می اندازد. امتیاز بزرگ دیگر این است که VST ها در تمام DAW های مختلف موجود در بازار کار می کنند.

سهولت دسترسی

وقتی نوازندگان وارد «منطقه» می‌شوند، ما سعی می‌کنیم تا جایی که ممکن است کار را در یک جلسه انجام دهیم. هنگامی که در جریان کار خلاقانه خود قرار می گیرید، هیچ چیز نمی تواند مانع از آن شود و گاهی اوقات کوچکترین مانع می تواند شما را از تمرکز شما دور کند.

 تصور کنید ساعت ها در استودیو به طور خستگی ناپذیر روی یک آهنگ کار کرده اید، ایده جدیدی دارید، اما قبل از اجرای آن باید ساز خود را راه اندازی کنید، یک میکروفون تنظیم کنید، به یک میکسر متصل شوید، یک اجرای آزمایشی انجام دهید، بسازید. سطوح مطمئن تنظیم شده اند و غیره این می تواند باد را از بادبان های شما خارج کند، زیرا ممکن است احساس کنید زمان گرانبها را تلف می کنید و شتاب خود را از دست می دهید.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

پلاگین های VST با نصف کردن کل این فرآیند زندگی را آسان تر می کنند. فرض کنید می خواهید یک گیتار انفرادی را در ساعت 2 بامداد بامداد ضبط کنید، اما نمی خواهید آمپر خود را وصل کنید و همسایگان خود را بیدار کنید، می توانید به راحتی گیتار خود را به رایانه خود متصل کنید و با استفاده از آمپرهای شبیه سازی ضبط کنید. این نه تنها باعث صرفه جویی در زمان و تلاش می شود، بلکه کنترل بیشتری در DAW خود دارید تا به سرعت صداهای مختلف آمپر را با کلیک یک دکمه عبور دهید.

عدم تخصص

بسیاری از مواقع برای انجام و تکمیل وظایف خاصی که ممکن است تخصص لازم برای دستیابی به آنها را نداشته باشیم به افزونه های VST روی می آوریم. برای مثال، علیرغم اینکه خود پیانو نواز هستم، لزوماً با استعدادترین درامر جهان نیستم. در حالی که می‌توانم یک نوازنده درام بیاورم، در عوض می‌توانم با استفاده از دستگاه درام و تغییر الگوها مطابق با نیازهایم، در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنم.

یا شاید من یک نوازنده پیانو هستم و در حال ساختن آرپژ برای آهنگ جدیدم هستم. من می‌توانم از یک arpeggiator VST برای رسیدن به این هدف استفاده کنم، به‌جای اینکه تمام تلاشم را انجام دهم.

بنابراین، VST ها به شما کمک می کنند تا زمانی که در یک مجموعه مهارت خاص کمبود دارید، جبران کنید. اگرچه در نهایت بهترین کار این است که برای تکمیل مهارت های خود وقت بگذارید، اما VST ها منبع کمک خوبی هستند.

کنترل از طریق MIDI

چیز مورد علاقه من در مورد VSTi ها این است که می توان آنها را با استفاده از کنترلرهای MIDI خارجی کنترل کرد. این به شما فضای زیادی از نظر خلاقیت می دهد زیرا می توانید از کنترلر MIDI خود با تقریباً هر پلاگین VST موجود استفاده کنید، صرف نظر از اینکه رایگان یا خریداری شده باشد. می‌توانید یک درام ماشین را با کنترلر خود جفت کنید، از پلاگین‌های گیتار استفاده کنید، میلیون‌ها صدای مصنوعی و غیره را غربال کنید. این عالی است زیرا هر نوازنده‌ای نمی‌تواند مستقیماً روی رول پیانو نت‌ها بکشد و ممکن است ترجیح دهد نت‌ها را بنوازد.

جهت ارتباط و مشاوره اینجا کلیک کنید.

یکی دیگر از مزیت های بزرگ استفاده از VST ها با کنترلر MIDI این است که شما یک تن در پول خود صرفه جویی می کنید زیرا به یک قطعه سخت افزار نیاز دارید.

نتیجه

اگرچه این فهرست جامع نیست، اما با این وجود به عنوان نقطه شروعی است برای اینکه چگونه VST ها می توانند به شما کمک کنند خلاقیت خود را بهبود ببخشید و به شما کمک کند در منطقه مناسب برای ایجاد موسیقی قرار بگیرید. به معنای واقعی کلمه هزاران پلاگین VST وجود دارد که هر یک از آنها می تواند به شما کمک کند چیز جدیدی را به جدول بیاورید.

برخی از راه‌هایی که افزونه‌های VST به شما در افزایش خلاقیت در هنگام ایجاد موسیقی کمک کرده‌اند، چیست؟ در نظرات به ما اطلاع دهید.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *